Hastings Girls’ High School senior academic prize giving 2020
Published date | 02 January 2021 |
Date | 02 January 2021 |
Publication title | Hawkes Bay Today |
Te Manawa Wairua, Nō Hāmoa: Ko April Vaima’a
Te Manawa Wairua, Nō Ngāti Kahungunu rāua ko Ngāti Tuwharetoa: Ko Kristyn Kupa- Elliot
In acknowledging our Tikanga o Te Whare Tapere and recognising excellence in kapa haka: Nō Hāmoa: Ko April Vaima’a
Year 10 and Year 11 Te Reo Māori me ōna Tikanga ākongaFirst in Class, Te Reo Māori me ōna Tikanga, Nō Ngāti Kahungunu: Ko Mahinarangi Goulton
Second in Class, Te Reo Māori me ōna Tikanga, Nō Ngāti Kahungunu: Ko Zyggy Kireka-Russell
Excellence, Te Reo Māori me ōna Tikanga, Nō Ngāti Kahugnunu: Ko Mere Keenan-Taukamo
Te Manawa Wairua, Nō Ngāti Kahungunu: Ko Aria Bartlett
Te Manawa Wairua, Nō Hāmoa: Ko Robyn Fa’avae
Year 12 and 13 Te Reo Māori me ōna Tikanga ākongaFirst in Class, Te Reo Māori me ōna Tikanga, Nō Ngāti Kahugnunu: Ko Shkhan Crawford
Second in Class, Te Reo Māori me ōna Tikanga, Nō Ngāti Kahungunu: Ko Rongomaiwahine White-Munro
Excellence, Te Reo Māori me ōna Tikanga, Nō Ngāti Kahununu: Ko Mere Keenan-Taukamo
For her Kāhui Korowai leadership our: Senior Māori Student of the Year, Nō Ngāti Kahungunu: Ko Mahinarangi Goulton
Manaakitanga, leadership and academic success in Te Reo Māori me ōna Tikanga:
Te Taumata o Te Reo, Nō Ngāti Porou rāua ko ngā Kuki Airani: Ko Maraea Tuavera
LEVEL 1 AWARDS Anjali Bhatt: 1st in Class in Level 1 English and Me
Trieze Nathan: 1st in Class in Level 1 English Through Diversity
Grace Whaanga: 1st in Class in Level 1 Food Products
Micaelanes Morales: 1st in Class in Level 1 Leadership and Exercise Science (Joint Award)
Angela Naisali: 1st in Class in Level 1 Pacific Studies
Te Oriwia Whaitiri: 1st in Class in Level 1 Photography and Design (Joint Award)
Aroha Nanai: 1st in Class in Level 1 Science Growing Plants
Ratika Chander: 2nd in Class in Level 1 Drama
Jordan Hape-Pineaha: 2nd in Class in Level 1 Food Products
Charlotte Bott: 2nd in Class in Level 1 Mathematics for Living
Simran Chumber: 2nd in Class in Level 1 Mathematics for Numeracy
Oliana Sataraka: 2nd in Class in Level 1 Pacific Studies
Shakana Webb: 2nd in Class in Level 1 Science All Around You
Shanel Dodunski: Excellence in Level 1 Drama
Rahera Heke: Excellence in Level 1 English Through Diversity
Kasharna Edwards: Excellence in Level 1 History
Armya Te Amo-Hapuku: Excellence in Level 1 Music
Kristine Thach: Excellence in Level 1 Music
Paige Gibbons: Excellence in Level 1 Photography and Design
Orita Taualeo: Excellence in Level 1 Samoan Language
Jasmine Thompson: Excellence in Level 1 Sport, Lifestyle and Recreation
Gracie Potts: Te Manawa Wairua - Level 1 English Through Diversity
Mia Smith: Te Manawa Wairua - Level 1 English Through Diversity
Luatolu Semisi: Te Manawa Wairua - Level 1 English Through Diversity
Bessie Skipper: Te Manawa Wairua - Level 1 English Through Diversity
Jordyn Wright: Te Manawa Wairua - Level 1 History
Rebecca Churches: Te Manawa Wairua - Level 1 Mathematics for Numeracy
Tamara Cruden: Te Manawa Wairua - Level 1 Mathematics for Numeracy
Florina Akatere: Te Manawa Wairua - Level 1 Pacific Studies
Miracle Lagaaia: Te Manawa Wairua - Level 1 Pacific Studies
Kathlene Ellis: Te Manawa Wairua - Level 1 Painting and Printmaking
Katie Tioata: Te Manawa Wairua - Level 1 Painting and Printmaking
Kolopa Atiga: Te Manawa Wairua - Level 1 Samoan Language
Ruby Potts: Te Manawa Wairua - Level 1 Science All Around You
Sophia Dunstan: Te Manawa Wairua - Level 1 Science for the Future
Kayleen Aranui: Te Manawa Wairua - Level 1 Sport, Lifestyle and Recreation
Sazya Khatoon: Te Manawa Wairua - Level 1 Textile Products
Jannali Ruawai-Johnson: Service to Events
Lila Lusiano: Service to Music
Michaela Pistorius: Service to the Library
Reese Whakataka: Service to the Library
Georgia Miller: 1st in Class in Level 1 Leadership and Exercise Science (Joint Award), Excellence in Level 1 Mathematics with Statistics
Soo-Jung Kim: 1st in Class in Level 1 Mathematics for Living, Te Manawa Wairua - Level 1 History
Petra Kaye-Romana: 1st in Class in Level 1 Mathematics for Numeracy, Te Manawa Wairua - Level 1 Science All Around You
Kansas Thompson: 2nd in Class in Level 1 English Through Diversity, Te Manawa Wairua - Level 1 Business Studies
Maria Pahulu: 2nd in Class in Level 1 Science Growing Plants, Te Manawa Wairua - Level 1 English and Me
Simerjit Kaur: Excellence in Level 1 Business Studies, Excellence in Level 1 Hauora, Lifestyle and Health Promotion
Peta Heather: Excellence in Level 1 Food Products, Excellence in Level 1 History
Mia Hill: Excellence in Level 1 Leadership and Exercise Science, Te Manawa Wairua - Level 1 Design and Visual Communication
Fa’alua Perese: Excellence in Level 1 Music, Service to the Library
Leutaafale-Tooa Matamata: Excellence in Level 1 Sport, Lifestyle and Recreation, Te Manawa Wairua - Level 1 Samoan Language
Aleaha Mucalo: Excellence in Level 1 Sport, Lifestyle and Recreation, Te Manawa Wairua - Level 2 Psychology
Nirvana Simpson: Te Manawa Wairua - Level 1 Photography and Design, Te Manawa Wairua - Level 2 English and Society
Shenei Savage: 1st in Class in Level 1 Design and Visual Communication, 1st in Class in Level 1 History, 1st in Class in Level 1 Music
Muskaan Kaur Bains: 1st in Class in Level 1 Mathematics with Statistics, 2nd in Class in Level 1 Hauora, Lifestyle and Health Promotion (Joint Award), Excellence in Level 1 English Through Issues
Olivia Payne: 1st in Class in Level 1 Photography and Design (Joint Award), Excellence in Level 1 History, Te Manawa Wairua - Level 1 Mathematics with Statistics
Liv Birnie:1st in Class in Level 2 Psychology (Joint Award), 2nd in Class in Level 1 Hauora, Lifestyle and Health Promotion (Joint Award), Te Manawa Wairua - Level 1 Mathematics with Statistics
Jamille Alcaraz: 2nd in Class in Level 1 Design and Visual Communication, Excellence in Level 1 Photography and Design, Te Manawa Wairua - Level 1 Geography
Jorja Earley: 2nd in Class in Level 1 Leadership and Exercise Science, Excellence in Level 2 Psychology, Te Manawa Wairua - Level 1 Design and Visual Communication
Raedeen Blake: 2nd in Class in Level 1 Sport, Lifestyle and Recreation, Te Manawa Wairua - Level 1 Leadership and Exercise Science, Te Manawa Wairua - Level 1 Photography and Design
Senara Potaua: Excellence in Level 1 History, Te Manawa Wairua - Level 1 English Through Issues, Te Manawa Wairua - Level 1 Science All Around You
Jasmine Acebedo: Excellence in Level 1 History, Excellence in Level 1 Mathematics with Algebra, Excellence in Level 1 Painting and...
To continue reading
Request your trial