Senior prizegiving
Published date | 03 December 2020 |
Date | 03 December 2020 |
Publication title | Te Puke Times |
Service AwardsService to the AIM High Reading Programme: Stellan Dobbe, Samantha Freeman, Caitlyn Hopping, Ella Kasper, Joshua Kirkland, Alex McDonald, Grace McIntosh, Levi Nicholson, Ella Orton, Jayden Woods.
Service to Year 8 Open Night: Olivia Gourlay, Kara Hamill, Annissa Kirk, Caitlin Loynes, Ruby Neverman, Rochel Saquilayan, Sam Tomaszyk, Hollie Tucker, Emma Turner, Lauren Thompson.
Service to Houses: Jasleen Beesla, Megan Cross, Lyndon Downes, Sacha Hop, Emma Howie, Manjot Kaur, Arshdeep Kaur, Jon Shelford Wati, Navjot Singh.
Service to Visual Arts: Monica Drabble.
Service to DVC: Jasrose Mallhi.
Service to LGBTQI: Joshua Lord-Bark.
Service to Performing Arts: Micheal Harcourt.
Service to the Arts Committee: Ashleigh MacLeod.
Service to ICT: Michael Dickie, Taylor Dowman, Orion Thomas.
Service to Hard Materials Engineering: Blair Beeching.
Service to the Food & Hospitality Department: Cailah Marshall.
Service to the International Department: Piper Moore.
Service to Malohi Pasifika: Rejoice Pulega, Max Remon, Liani Saufatu.
Service to Cultural Committee: Karanvir Dhillon, Santo Taumata.
Service to ESOL: Ekneer Kaur.
Service to Te Roopu Taurahere: Rangitawhai Caldwell.
Service to PE & Health Department and Te Reo Kori: Faith Eru, Ahiri Maile, Faithe Mikaere, Tiffin Paul, Omega Paul, Chev Poata, Ezra Tapsell, Lucretia Thompson.
Service to Plus Ultra: Damian Jones, Jorja Mouat.
Service to the Food & Hospitality Department: Asia Solomon.
Service to the AIM HIGH Reading Programme and Year 8 Open Night: Brayden Cresswell, Patricia Pislor.
Service to Year 8 Open Night and the Senior Ball: Ella Carruthers.
Service to Houses and the AIM HIGH Reading Programme: Diljot Bains.
Service to Houses and Music: Murphy Bruning.
Service to the Arts Committee and Music: Giovanni Rai.
Service to Year 8 Open Night and the Arts Committee: Haylee Burgess, Ellen Emerson, Meghan McKay, Lisa Norris.
Service to Performing Arts and ICT: Duncan Bentley.
Service to the Technology Department and ICT: James De Lange.
Service to ICT, Performing Arts and winner of the Service to Drama Cup: Kurtis Wehi.
Service to Houses and DVC: Reuben Dwan.
Service to Houses and the International Department: Ainsley Ashe.
Service to the Arts Committee and Maintaining TPHS Hauora: Karlina Steiner.
Service to Maintaining TPHS Hauora and the Student Learning Centre: Sophie Stewart.
Service to Te Roopu Taurahere, PE & Health Department and Te Reo Kori: Beau-Harley Orupe, Jacklyn Tapsell.
Service to Houses and Maori Student Leadership: Tane Heke.
Service to Maori Student Leadership and PE & Health Department and Te Reo Kori: Kiri Foulis, Ngatuputupu Orgias.
Service to the Arts Committee, the International Department and the Enviro Club: Ciara Sunnex.
Service to the AIM HIGH Reading Programme, Year 8 Open Night and the Arts Committee: Skylah Scothern.
Service to Houses, the International Department and the Student Learning Centre: Rex Han.
Service to Cultural Committee, ESOL and Malohi Pasifika: Biri Toniki.
Service to Houses, Maintaining TPHS Hauora and PE & Health Department and Te Reo Kori: Te Mote Marsh.
Service to Maori Student Leadership, PE & Health Department and Te Reo Kori and the AIM HIGH Reading Programme: Maia Rahurahu.
Service to Houses, Maori Student Leadership, PE & Health Department and Te Reo Kori and Te Roopu Taurahere: Impala Hawera.
Service to Cultural Committee, Teen Advisory Board — Te Puke Library, the AIM HIGH Reading Programme and the International Department: Gaganjot Kaur, Kim Kaur.
Service to Houses, Maintaining TPHS Hauora, Music and the Arts Committee: Paul Taylor.
Year 11 Academic AwardsBest Student in Year 11 Drama and winner of the Frizby Award: Brayden Cresswell.
Best Student in Year 11 Business Sustainability and winner of a TP Chartered Accountants’ Award: Miah Hammond.
Best Student in Year 11 Enterprise and winner of a Te Puke Chartered Accountants’ Award: Hannah Mollier.
Best Student in...
To continue reading
Request your trial